Her til aften blev de sidste kampe afviklet i DBU Pokalens tredje spillerunde, og dermed er de 16 hold til ottendedelsfinalerne fundet. Kampene spilles d. 25-27. oktober, og lavest rangerede eller først trukne, i tilfælde af divisionslighed, hold får hjemmebanefordel. Der trækkes lod på fredag kl 12.00.
Dette er efterårets næstsidste spillerunde, hvor derudover den kommende runde kun mangler kvartfinalerne. Efter jul venter semifinalerne, som afvikles både ude og hjemme og finalen.
Superligaen:
FCK
Brøndby
Sønderjyske
FC Nordsjælland
FC Midtjylland
Silkeborg
HB Køge
AC Horsens
1. division:
Vejle Boldklub Kolding
Viborg
FC Roskilde
Hobro
Fredericia
2. division
Næsby
Herlev
Foto: AGFFodbold.dk
Jej håber det bliver Herlev!!
Herlev ville være fantastisk.
næsby ville da heller ikke være dårligt, dog tror jeg ikke vi er så heldige, det bliver sikkert Brøndby og FCK der får disse to 2. div. hold!
Bor lige i nærheden af Herlev, så det ville være fint for mig!
bor i Fredericia,, så det håber jeg og vi skal jo kunne slå dem alle…
FCK på udebane! så får vi 3 x FCK AWAY, på et efterår!!! :)
brønby her i århus og at agf slår dem ud det ville være fet
Så gerne at vi trak fodsportsforeningen.
Enig, men der er ikke mange penge i dem.
AGF har det med at undervurdere dårlige klubber såsom Herlev.. jeg ser faktisk at AGF vil have større mulighed for at gå videre vis de møder Vejle Boldklub Kolding eller FC Roskilde
Roskilde kunne være nice..
Med 8 superligamodstandere og 7 fra andre divisioner, så er oddsene i hvert fald i mod os for at få et “dårligere” hold.
Det er ikke korrekt. AGF kan ikke møde AGF og derfor er chancen 50% for superligahold, 50% for 1. division eller 2. division….
Hov…my bad…jeg kan ikke tælle….der er selvfølgelig 8 superligahold og 7 1. div el 2. div…
Du har helt ret…
Ser gerne HB Køge på hjemmebane.. Ingen risiko for at undervurdere modstanderen, og alligevel en overkommelig opgave..
Kan være det lyder en smugle langt ude, men så faktisk gerne vi løb ind i FCK allerede nu, da de har tradition for at skide på pokalen indtil de når langt nok. Det så vi bl.a. med deres nederlag sidste år til AC Horsens på hjemmebane, hvor de stillede med et komplet b-hold. De har med garanti langt større fokus på Europa League og på den baggrund kunne det godt tænkes at de ville sparre end lang række profiler.
Ideen er god nok, problemet er bare, at de har fået ny træner, som måske prioriterer anderledes.. Men det kunne nu være fedt med en ekstra af de store kampe, uanset hvordan det så end måtte gå :)
For mig er det lige meget hvem vi møder, bare vi går videre ;)
Vi ved jo alle det bliver Viborg ude…….!!!
Brøndby… så vi kan sparke dem længere ned i sølet
AGF får jo KUN hjemmebane, hvis de trækker FCK eftersom dårligste hold får hjemmebane, og det er kun FCK der er bedre end AGF i tabellerne…
Hvis to hold fra samme række trækkes mod hinanden, så er det først trukne hold på hjemmebane. Man ser ikke på placeringerne i rækken. Ellers kunne FCK heller ikke have mødt ACH hjemme sidste efterår.
Bare giv os FCK!
For om vi slår dem ud nu eller om vi slår dem i finalen, kan vel være det samme? ;-)
Giv os et superligahold på hjemmebane så er jeg tilfreds =)
blev vejle ude, endnu en hjemmekamp
Ha ha det kan du have ret i =)