Kasper Povlsen

Kasper Povlsen har fundet sin nye klub. Fra næste sæson skal han spille i Hobro.

I går kom det frem, at Povlsen ikke forlænger sin kontrakt med AGF, og i dag er det officielt kommet frem, hvor han skal spille de næste par år. Hobro har fået fingrene i AGF’s midtbaneslider, og han har skrevet under på en toårig konkrakt med Hobros deltidsprofessionelle.

Hobros sportschef, Jens Hammer, glæder sig over tilgangen af den snart tidligere AGF’er:

– Kasper Povlsen er en spiller, som vi længe har haft på vores ønskeseddel, og derfor er vi stolte over, at det er lykkedes for os at tiltrække ham til vores klub, siger han i en pressemeddelelse.

– Han er en type, der bringer god energi, vilje og fight ind i spillet, og derfor passer han passer perfekt til vores hold. Kasper Povlsen er prototypen på en fodboldspiller i Hobro, lyder det fra Jens Hammer.

I 2003 kom Kasper Povlsen til AGF som ungdomsspiller og i 2008 fik han sin debut for førsteholdet.